top of page

Химерна проза

Оновлено: 28 бер. 2022 р.


Нова химерна проза (нові дивацтва) - це літературний жанр (а радше піджанр наукової фантастики), що з’явився у 1990-х - на початку 2000-х років та став логічним продовження хвилі "Weird fiction". Сам термін вигадав М. Джону Гаррісону в своєму романі "The Tain" у 2002 році.


І знову Лавкрафт винен?

Химерна проза (Нова химерна проза) поєднує в собі елементи горору, фентезі, наукової фантастики та питання екзистенційного змісту.


Як і в містичному реалізмі, химерна проза бере відправною точкою реальність (чи елементи реальності) і додає дивацтва. Звісно ж, ідейним натхненником жанру вважають Говарда Лавкрафта!


Химерні давні боги, що сплять в безодні - звучить страшно і химерно.


Журнал Weird Tales спеціалізувався на історіях, де поєднували елементи фантазії, екзистенційний та фізичний терор - саме там народився піджанр піджанру - химерні казки.


Хвиля публікацій спекулятивної фантастики з літературним ухилом, а також химерних казок, з часом дісталася кіноіндустрії.


Яскравим представником New Wierd є фільм "Анігіляція" за мотивами роману Джеффа ВандерМіра!

Купол, що з'являється раптово починає рости, ховаючи під райдужною мембраною заповідники та селища.

Все, що потрапляє під купол - втрачає попередню фізичну форму.

Військові та вчені йдуть за купол, але не повертаються. Єдиний військовий, що вцілів - навіть не розуміє, як він потрапив додому. Фільм цікавий та неоднозначний, раджу до перегляду.


Також до Химерної прози відносять іноді "Лабіринт Фавна" (який тепер існує у вигляді книжки, а не лише фільму).


The Elder Scrolls III: Morrowind - представник Химерної прози в ігровій індустрії.


Отже, якщо фантастика вже надто химерна, а у творі ставляться великі питання: "Хто ми?", "Що таке життя?", "Нащо ми тут?", на які загадом можна й не отримати відповіді, зустрічаються елементи горору, реальність переплітається зі снами чи вигадками в найнезрозуміліших манер - ви абсолютно точно маєте справу з Химерною прозою!


Що ще почитати-подивитися?

  • "Народжений" - Джеффа Вандермеера,

  • "Нова Дивна Антологія" Джеффа Та Енн Вандермеера - короткі історії, що втілюють те, що вони вважають "Новим Диваком".

  • "Будинок Листя" Марка З. Данієлевського - еволюція будинку з привидами.

  • "Кістяні Годинники" Девіда Мітчелла (Хмарний Атлас пам'ятаєте?)

Бажаєте зануритися у жанр, пропоную ознайомитися з даним переліком на Goodreads: https://www.goodreads.com/genres/new-weird Статтю дослідила та підготувала Ольга Бурштин (Olga Koval)59 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page