Нова химерна проза (нові дивацтва) - це літературний жанр (а радше піджанр наукової фантастики), що з’явився у 1990-х - на початку 2000-х років та став логічним продовження хвилі "Weird fiction". Сам термін вигадав М. Джону Гаррісону в своєму романі "The Tain" у 2002 році.
І знову Лавкрафт винен?
Химерна проза (Нова химерна проза) поєднує в собі елементи горору, фентезі, наукової фантастики та питання екзистенційного змісту.
Як і в містичному реалізмі, химерна проза бере відправною точкою реальність (чи елементи реальності) і додає дивацтва. Звісно ж, ідейним натхненником жанру вважають Говарда Лавкрафта!
Химерні давні боги, що сплять в безодні - звучить страшно і химерно.
Журнал Weird Tales спеціалізувався на історіях, де поєднували елементи фантазії, екзистенційний та фізичний терор - саме там народився піджанр піджанру - химерні казки.
Хвиля публікацій спекулятивної фантастики з літературним ухилом, а також химерних казок, з часом дісталася кіноіндустрії.
Яскравим представником New Wierd є фільм "Анігіляція" за мотивами роману Джеффа ВандерМіра!
Купол, що з'являється раптово починає рости, ховаючи під райдужною мембраною заповідники та селища.
Все, що потрапляє під купол - втрачає попередню фізичну форму.
Військові та вчені йдуть за купол, але не повертаються. Єдиний військовий, що вцілів - навіть не розуміє, як він потрапив додому. Фільм цікавий та неоднозначний, раджу до перегляду.
Також до Химерної прози відносять іноді "Лабіринт Фавна" (який тепер існує у вигляді книжки, а не лише фільму).
The Elder Scrolls III: Morrowind - представник Химерної прози в ігровій індустрії.
Отже, якщо фантастика вже надто химерна, а у творі ставляться великі питання: "Хто ми?", "Що таке життя?", "Нащо ми тут?", на які загадом можна й не отримати відповіді, зустрічаються елементи горору, реальність переплітається зі снами чи вигадками в найнезрозуміліших манер - ви абсолютно точно маєте справу з Химерною прозою!
Що ще почитати-подивитися?
"Народжений" - Джеффа Вандермеера,
"Нова Дивна Антологія" Джеффа Та Енн Вандермеера - короткі історії, що втілюють те, що вони вважають "Новим Диваком".
"Будинок Листя" Марка З. Данієлевського - еволюція будинку з привидами.
"Кістяні Годинники" Девіда Мітчелла (Хмарний Атлас пам'ятаєте?)
Бажаєте зануритися у жанр, пропоную ознайомитися з даним переліком на Goodreads: https://www.goodreads.com/genres/new-weird Статтю дослідила та підготувала Ольга Бурштин (Olga Koval)
Comments