Хей-хей! Поговоримо про редакцію творів, адже задля того, щоб гарнесенько «причесати» свій твір вам знадобляться кілька чудових прийомів, про які ми вам зараз розповімо.
УСУНЕННЯ ПІДСИЛЮВАЧІВ
Слова-підсилювачі, це елементи, які додають емоційне забарвлення, але не несуть жодного сенсу. Особливий, доволі, реально, ніякий, завжди, сильно, дуже, напевно... - з усіма цими словами важливо не перестаратися. Але й не треба уникати їх зовсім, щоб текст не був нудним.
ЗАМІНА ПАСИВНОГО СТАНУ АКТИВНИМ
Пасивний стан - це дієслова на кшталт:
Договір укладений.
Цукерки були куплені.
Іншими словами, це дієслова, що акцентують читачу на дії, а не на тому, хто виконує цю дію. Нічого поганого в цьому немає, але активні дієслова сприймаються та працюють краще. Порівняйте:
Пам та ПиШи уклали договір.
Ми купили цукерки.
УТОЧНЕННЯ «РОЗПИЛЕНЬ»
Фрази плану: входить до двадцятки лідерів; серед кращих; займає почесне місце у ТОП-100; понад 6 років на ринку тощо, називають «розпиленнями». Коли замість конкретики використовується загальний план. Тут краще конкретизувати: посідає 50 місце у ТОП-100; 6 років на ринку тощо.
ГІПОНІМІЗАЦІЯ
Гіпоніми - це окремі значення якогось одного слова. Суть прийому у тому, щоб замінювати абстрактні слова конкретнішими. Порівняйте інформативність трьох речень:
Звір накинувся на людину.
Собака накинувся на людину.
Пітбуль накинувся на людину.
Значення те саме, але інформації третє речення надає значно більше, аніж попередні 2.
УСУНЕННЯ КЛІШЕ І КАНЦЕЛЯРИЗМІВ
Фрази, які настільки набридли, що про них навіть згадувати нудно. Ні для кого не секрет; в наш час; переважна більшість і т.д. Усуваючи канцеляризми, ви зберігаєте нервові клітини читачам. Кліше можна абсолютно спокійно прибирати, і текст від цього звучатиме лише краще.
Статтю дослідила та підготувала: Зоряна Безодня
Як доредагувати свій твір?
Оновлено: 28 бер. 2022 р.
Comments